Na wstępie ogromne podziękowania dla p. Leszka Goyke z Chłapowa, wieloletniego zawodnika oraz członka zarządu dawnego KS Klif Chłapowo za szczegółową relację z historii klubu.

Historia

KS Rybak Chłapowo został założony w 1981 r. przez Leona Goyke. W skład zarządu wchodzili Jerzy Goyke, Józef Dombke, Franciszek Bolda i Walenty Jeka. Siedziba znajdowała się przy ul.Rodzinnej 4. Pierwszym trenerem był P.Bocian. Na treningach pojawiało się po trzydziestu zawodników. Odbywały się na one boisku w Elanie. Zespół mecze rozgrywał w Cetniewie, później w Rozewiu. Pierwsze spotkanie Chłapowo rozegrało w Karlikowie przeciw ekipie z Tyłowa, zakończyło się ono zwycięstwem 5-3.

W barażowym meczu o wejście do Klasy ,,B” Chłapowo pokonało Rekowo 3-0. Po roku Rybak Chłapowo awansował do klasy ,,B”. Kadra, która potem wywalczyła pierwszy awans do Klasy ,,A” to: Tadeusz Goyke, Andrzej Jeka, Kazimierz Jeka, Waldemar Januchta, Roman Renusz, Lesław Renusz, Wojciech Dombke, Mirosław Breziński, Roman Buja, Piotr Zyganowski, Stanisław Kwiatkowski, Roman Głowienka, Józef Styn, Bronisław Dombke, Jerzy Buja, Jacek Hincke, Henryk Ciskowski. W decydującym meczu o awans do klasy ,,A” Chłapowo pokonało u siebie Swarzewo 3-2. Bramki strzelili Stanisław Kwiatkowski, Roman Renusz i Lesław Renusz. Po dwuletniej obecności w klasie ,,A” Chłapowo spadło do klasy ,,B”. Koniec lat 80 Chłapowo prowadził P.Zawadzki. Później na bazie Chłapowa powstał MKS Władysławowo.

Jesienią 1997 roku grupa przyjaciół Tomasz Goyke, Leszek Goyke i Jacek Hincke podjęli misje reaktywowania klubu. Spośród mieszkańców Chłapowa i Cetniewa powstał nowy klub ORŁY Chłapowo. Jego pierwszym prezesem został jeden z założycieli Tomasz Goyke. Dzięki zbiórce pieniędzy wśród mieszkańców Chłapowa zakupiono pierwszy sprzęt sportowy: stroje, piłki, pierwsze buty. Sponsorami byli m.in. Andrzej Jeka, Roman Renusz, Krzysztof Bolda, Tadeusz Dabrowski, Jan Potrykus. Przeprowadzono pierwsze transfery. Do drużyny dołączyli Damian Szuwar i Krzysztof Jeka.  Pierwsze mecze drużyna chłapowskich Orłów rozegrała na sylwestrowym turnieju na hali sportowej OPO Cetniewo. Zajęła tam szóste miejsce. Po przygotowaniach wiosennych ORŁY Chłapowo przystąpiły do rozgrywek klasy „B” w sezonie 1998/99. Na pierwszy mecz zespół udał się do Brzyna, gdzie w debiucie pokonał Wicher Wierzchucino 3-2, po bramkach Adama Dombke i dwóch trafieniach Mirosława (Mixera) Lewickiego. W tym meczu kadra liczyła następujących zawodników: Jeka Damian, Stanisław Kaliszuk, Lewicki Wojciech, Przemysław Pliński, Jerzy Budnik, Mirosław Lewicki, Arkadiusz Zawadzki, Leszek Goyke, Jacek Hincke, Tomasz Goyke, Marcin Jeka, Adam Dombke, Dariusz Otrompka.  Trenerem był Roman Renusz. Pierwsze kartki w historii klubu otrzymali Darek Otrompka i Arek Zawadzki. Rozgrywki ukończone po rundzie jesiennej na 8 miejscu. W trakcie sezonu do drużyny dołączyli Adam Bolda, Sławomir Tomczyk (Pióro), Rafał Proena, Mariusz (Zoja) Budzisz , Rafał Blok, Bronisław (Kalesy) Dombke, Krzysztof (Jano)Janowski.  Pierwszy sezon w rozgrywkach ukończony został na szóstym miejscu, wyprzedzając lokalnego rywala MKS Władysławowo. W trakcie wiosennej rundy Klub Orły Chłapowo poczynił nowe transfery, do klubu dołączyli Tomek Piskorski, Arkadiusz Labudda, Marcin Wrosz, Januchta Mariusz, Januchta Mateusz, Michał Pasek.

Jesienią 1999 roku po pierwszym pełnym sezonie na Walnym Zebraniu Klubowym, zostały wybrane nowe władze klubu. Prezesem został Dariusz Marzejon, Kierownikiem Tomasz Goyke, trenerem na nową rundę Tomasz Walter. Po kilkunastu tygodniach został ustanowiony statut klubu i drużyna Orły Chłapowo zmieniła nazwę na Klif Chłapowo. Pod taką nazwą funkcjonuje po dzisiejszy dzień. Z pierwszego składu wielu zawodników zakończyło karierę, kilku odeszło do innych klubów, tak powoli kończyła się legenda Chłapowskich Orłów, następców legendarnego Rybaka. Teraz tradycję kontynuuje KS Klif Chłapowo.

Klub od lat występował w rozgrywkach klasy ,,B”. Rozpoczęto starania o utworzenie w miejscowości boiska ogólnodostępnego,które powstało w 2001. Od lutego 2000 r. klub posiada osobowość prawną, wpisany jest do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej. Od 2001 r. w prowadzony był pierwszy zespół młodzieżowy w lidze juniorów rocznik 1990 i młodsi. W 2005 roku wkopano dreny na płytę główną by ją odwodnić. Ponadto w sezonie rozgrywkowym 2005/06 dzięki porozumieniu „Jastrząb” KS Jastrzębia Góra połączył się z KS Klif Chłapowo.

W sezonie 2006/07 uczestniczył w rozgrywkach klasy ,,A”  W 2008 doprowadzono wodę na boisko. W marcu 2009 treningi rozpoczęła nowa grupa rocznik 2000-2001. Od chwili powstania wokół boiska w 2015 r. wybudowano zaplecze sanitarno-szatniowe szatnie, powstało ogrodzenie, wstawiono ławki, zmodernizowano w pełni boisko treningowe oraz usunięto wał oddzielający obie murawy. Powstały sekcje juniorów 2007/08, a następnie dzieci 2010/11, które prowadzone są do dziś.

Dodatkowo od 2016 r. KS Klif Chłapowo posiada nową sekcję rowerową o nazwie KLIF MTB Team.

Po świetnym sezonie 2017/18 Klif Chłapowo po raz drugi awansował do A-Klasy. Po rundzie wiosennej klub zajmował 8 miejsce w lidze, ale po znakomitej serii 11 kolejnych meczy z rzędu bez porażki w rundzie wiosennej wszystko się zmieniło. Walka trwała do końca, ostatecznie pomimo jednakowej ilości 49 pkt co OKS Janowo, dzięki lepszemu bilansowi spotkań bezpośrednich z ekipą z Rumi udało się wywalczyć drugie miejsce i uzyskać awans.

Od 17 wrześnie 2018 r. klub oficjalnie poszerzył działalność o kolejną, trzecią sekcję. Tym razem z dziedziny e-Sportu o nazwie Klif Esports, skupiającą miłośników rywalizacji na wirtualnych boiskach.