previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Początki istnienia

Na wstępie ogromne podziękowania dla p. Lesława Goyke z Chłapowa, wieloletniego zawodnika oraz członka zarządu dawnego KS Klif Chłapowo za szczegółową historię z początków istnienia klubu.

KS Rybak Chłapowo został założony w 1981 r. przez Leona Goyke. W skład zarządu wchodzili Jerzy Goyke, Józef Dombke, Franciszek Bolda i Walenty Jeka. Siedziba znajdowała się przy ul.Rodzinnej 4. Pierwszym trenerem był P.Bocian. Na treningach pojawiało się po trzydziestu zawodników. Odbywały się na one boisku w Elanie. Zespół mecze rozgrywał w Cetniewie, później w Rozewiu. Pierwsze spotkanie Chłapowo rozegrało w Karlikowie przeciw ekipie z Tyłowa, zakończyło się ono zwycięstwem 5-3.

W barażowym meczu o wejście do Klasy ,,B” Chłapowo pokonało Rekowo 3-0. Po roku Rybak Chłapowo awansował do klasy ,,B”. Kadra, która potem wywalczyła pierwszy awans do Klasy ,,A” to: Tadeusz Goyke, Andrzej Jeka, Kazimierz Jeka, Waldemar Januchta, Roman Renusz, Lesław Renusz, Wojciech Dombke, Mirosław Breziński, Roman Buja, Piotr Zyganowski, Stanisław Kwiatkowski, Roman Głowienka, Józef Styn, Bronisław Dombke, Jerzy Buja, Jacek Hincke, Henryk Ciskowski. W decydującym meczu o awans do klasy ,,A” Chłapowo pokonało u siebie Swarzewo 3-2. Bramki strzelili Stanisław Kwiatkowski, Roman Renusz i Lesław Renusz. Po dwuletniej obecności w klasie ,,A” Chłapowo spadło do klasy ,,B”. Koniec lat 80 Chłapowo prowadził P.Zawadzki. Później na bazie Chłapowa powstał MKS Władysławowo.

Jesienią 1997 roku grupa przyjaciół Tomasz Goyke, Leszek Goyke i Jacek Hincke podjęli misje reaktywowania klubu. Spośród mieszkańców Chłapowa i Cetniewa powstał nowy klub ORŁY Chłapowo. Jego pierwszym prezesem został jeden z założycieli Tomasz Goyke. Dzięki zbiórce pieniędzy wśród mieszkańców Chłapowa zakupiono pierwszy sprzęt sportowy: stroje, piłki, pierwsze buty. Sponsorami byli m.in. Andrzej Jeka, Roman Renusz, Krzysztof Bolda, Tadeusz Dabrowski, Jan Potrykus. Przeprowadzono pierwsze transfery. Do drużyny dołączyli Damian Szuwar i Krzysztof Jeka.  Pierwsze mecze drużyna chłapowskich Orłów rozegrała na sylwestrowym turnieju na hali sportowej OPO Cetniewo. Zajęła tam szóste miejsce. Po przygotowaniach wiosennych ORŁY Chłapowo przystąpiły do rozgrywek klasy „B” w sezonie 1998/99. Na pierwszy mecz zespół udał się do Brzyna, gdzie w debiucie pokonał Wicher Wierzchucino 3-2, po bramkach Adama Dombke i dwóch trafieniach Mirosława (Mixera) Lewickiego. W tym meczu kadra liczyła następujących zawodników: Jeka Damian, Stanisław Kaliszuk, Lewicki Wojciech, Przemysław Pliński, Jerzy Budnik, Mirosław Lewicki, Arkadiusz Zawadzki, Leszek Goyke, Jacek Hincke, Tomasz Goyke, Marcin Jeka, Adam Dombke, Dariusz Otrompka.  Trenerem był Roman Renusz. Pierwsze kartki w historii klubu otrzymali Darek Otrompka i Arek Zawadzki. Rozgrywki ukończone po rundzie jesiennej na 8 miejscu. W trakcie sezonu do drużyny dołączyli Adam Bolda, Sławomir Tomczyk (Pióro), Rafał Proena, Mariusz (Zoja) Budzisz , Rafał Blok, Bronisław (Kalesy) Dombke, Krzysztof (Jano)Janowski.  Pierwszy sezon w rozgrywkach ukończony został na szóstym miejscu, wyprzedzając lokalnego rywala MKS Władysławowo. W trakcie wiosennej rundy Klub Orły Chłapowo poczynił nowe transfery, do klubu dołączyli Tomek Piskorski, Arkadiusz Labudda, Marcin Wrosz, Januchta Mariusz, Januchta Mateusz, Michał Pasek.

Rok 1999

Jesienią 1999 roku po pierwszym pełnym sezonie na Walnym Zebraniu Klubowym, zostały wybrane nowe władze klubu. Prezesem został Dariusz Marzejon, Kierownikiem Tomasz Goyke, trenerem na nową rundę Tomasz Walter. Po kilkunastu tygodniach został ustanowiony statut klubu i drużyna Orły Chłapowo zmieniła nazwę na Klif Chłapowo. Pod taką nazwą funkcjonuje po dzień dzisiejszy. Z pierwszego składu wielu zawodników zakończyło karierę, kilku odeszło do innych klubów, tak powoli kończyła się legenda Chłapowskich Orłów, następców legendarnego Rybaka. Teraz tradycję kontynuuje KS Klif Chłapowo.

Lata 2000-2015

Klub od lat występował w rozgrywkach klasy ,,B”. Rozpoczęto starania o utworzenie w miejscowości boiska ogólnodostępnego,które powstało w 2001. Od lutego 2000 r. klub posiada osobowość prawną, wpisany jest do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej. Od 2001 r. w prowadzony był pierwszy zespół młodzieżowy w lidze juniorów rocznik 1990 i młodsi. W 2005 roku wkopano dreny na płytę główną by ją odwodnić. Ponadto w sezonie rozgrywkowym 2005/06 dzięki porozumieniu „Jastrząb” KS Jastrzębia Góra połączył się z KS Klif Chłapowo.

W sezonie 2005/06 pierwszy zespół uzyskał awans do Klasy A, zajmując 3 pozycję z dorobkiem 54 pkt, plasując się za Błyskawicą Reda Rekowo Dolne oraz Celticiem Reda. Tym samym w rozgrywkach 2006/07 klub uczestniczył w zmaganiach Klasy A. Niestety przygoda na szczeblu siódmej ligi nie trwała zbyt długo, bo już po niespełna jednym sezonie nasza ekipa plasując się na przedostatnim miejscu w ligowej tabeli znów trafiła na szczebel Klasy B.

W 2008 r. doprowadzono wodę na boisko. W marcu 2009 r. treningi rozpoczęła nowa grupa juniorów rocznik 2000-2001.

W rozgrywkach 2010/11 nasz zespół znów miał szansę zawitać w szeregach klasy A, jednak do bezpośredniego rywala w walce o awans Sztormu Mosty, zabrakło zaledwie 5 pkt. Przez następne sezony gra wyglądała różnie, raz lepiej, a raz gorzej. Przeważnie na koniec sezonu Klif znajdował się w środkowej części tabeli.

Rok 2017

Po świetnym sezonie 2017/18 Klif Chłapowo po raz drugi awansował do A-Klasy. Po rundzie wiosennej klub zajmował 8 miejsce w lidze, ale po znakomitej serii 11 kolejnych meczy z rzędu bez porażki w rundzie wiosennej wszystko się zmieniło. Walka trwała do końca, ostatecznie pomimo jednakowej ilości 49 pkt co OKS Janowo, dzięki lepszemu bilansowi spotkań bezpośrednich z ekipą z Rumi udało się wywalczyć drugie miejsce i uzyskać awans.

Lata 2018-2019

Po powrocie do rozgrywek siódmej ligi, zespół z dorobkiem 32 pkt. zajął dość dobre 10 miejsce na 15 możliwych. Tym samym był to historyczny moment, gdyż pierwszy raz udało się uzyskać utrzymanie w rozgrywkach Klasy A. Klub rozpoczął drugi sezon z rzędu w wyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2019/20.

Rok 2020

Ze względu na trudną sytuację na świecie spowodowaną pandemią wirusa COVID-19 rozgrywki ligowe 2019/20 zostały zakończone po pierwszej rundzie jesiennej. Ostatecznie Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o wstrzymaniu spadków i tym samym mimo zajmowanego przedostatniego miejsca w lidze, Klif pozostał wśród zespołów siódmej ligi. W sierpniu po ogromnych zmianach kadrowych team po raz trzeci sezon z rzędu rozpoczął zmagania w rozgrywkach 2020/21.

W maju przy współpracy z zawodową grupą techników rozpoczęła się generalna przebudowa płyty głównej, którą przygotowano praktycznie na nowo od zera. Pozbyto się starego systemu drenów oraz zabezpieczono grunt pod budowę na kilku metrów w głąb ziemi. Zostały przygotowany nowy system drenów oraz nawadniania. Przede wszystkim skupiono się jednak na profesjonalnym położeniu nowej, idealnie równej płyty. W lipcu została wsiana trawa, a boisko ostatecznie będzie gotowe do gry w 2021 r. Murawa godna gry nawet na szczeblu 2 czy 1 ligi.

Dodatkowo zespół posiada trzy grupy juniorskie kolejno junior C2 ( U15 i U14 ), E1 ( U11 i U12 ) oraz F1 ( U9 i U8 ).

Więcej informacji w przyszłości….